Skočit na obsah

Trosky a okolí


Zřícenina hradu Trosky

Rezervujte ubytování na tel.:
+420 412 554 286
Rezervace ubytování online.

Přírodní rezervace

Přírodní památky

Zajímavosti

Tipy

Víte že…

Víte, že interiéry strakonického hradu hostí Muzeum středního Pootaví? Krom toho můžete vylézt na věž Rumpál, v níž kdysi bývala hladomorna. Dnes je z horního ochozu krásný výhled na město.
Podtrosecké rybníky

Podtrosecké rybníky Soustava rybníků je v současné době součástí přírodní rezervace Podtrosecká údolí. Cestu po údajně nejkrásnějších rybnících můžete začít na žluté turistické značce, která vybíhá z železniční zastávky Borek pod Troskami.

Nejkrásnější, a díky filmovému natáčení zřejmě i nejslavnější, je rybník Věžák. Jeho vodní plocha o rozloze 9 hektarů je také největší z podtrosecké soustavy rybníků. Skoro celá délka jižního břehu je lemována skalními okraji. Některé skály vystupují přímo z vodní hladiny a vytváří skutečně krásnou atmosféru. Po severním břehu pokračuje žlutá turistická značka. Na skalním okraji je nejkrásnější vyhlídka na celý rybník.

Podtrosecké rybníky Druhou největší plochou je hladina rybníku Nebák. Jeho historie je podobně jako historie nedalekého nebákovského mlýna velice dlouhá. V letech 2005 a 2006 došlo na Nebáku k události, která se tu naposledy odehrála před sto lety. Jistě nelehká a byrokraticky zdlouhavá cesta vedla k rozhodnutí o celkovém vyčištění a odbahnění. Na rozdíl od posledního čištění, které proběhlo díky síle lidských rukou a koňských hřbetů, se tentokrát využila moderní technika a nemalé finanční prostředky. Na kilometr dlouhé potrubí, sací odbahňovací bagry a 36 miliónů korun ze státního rozpočtu.

Podtrosecké rybníky jistě stojí za návštěvu. Celá oblast je turisticky a rekreačně oblíbenou, i když většina návštěvníků zůstane zmagnetizována dominantou Trosek. Skutečně se vyplatí sestoupit jakoby do stínu zříceniny a objevit tato krásná zákoutí.