Skočit na obsah

Trosky a okolí


Zřícenina hradu Trosky

Rezervujte ubytování na tel.:
+420 412 554 286
Rezervace ubytování online.

Přírodní rezervace

Přírodní památky

Zajímavosti

Tipy

Víte že…

Víte, že národní park České Švýcarsko zdobí Pravčická brána, největší skalní most v Evropě? Ze zdejších kamenných vyhlídek je úchvatný rozhled na zalesněný kraj, posetý pískovcovými skalami.
Přírodní rezervace Podtrosecká údolí

Výměra: 140,83ha
Ustanoveno: 1999
Nadmořská výška: 250 - 320m.n.m.

Podtrosecká údolí Přírodní rezervace je nejrozlehlejší oblastí mokřadních biotopů v Českém ráji. Leží zde soustava rybníků a v okolních skalních kaňonech vodní toky potoků. Toto prostředí na sebe váže i charakteristické skupiny rostlin a živočichů.

Ochrana místních biotopů začala na Rašeliništi Vidlák mezi rybníky Hrůdka a Vidlák, na kterém se nachází mnoho vzácných druhů. Postupně se zájem ochrany rozšířil na oblast, kterou tvoří údolí Jordánky a Žehrovky, včetně přilehlých údolí. Cestu do Podtroseckých údolí můžete začít na vlakové zastávce Borek pod Troskami. Začíná zde naučná stezka se třinácti zastávkami v délce osmi kilometrů.

Podtrosecká údolí V tomto na vodu bohatém prostředí se nejlépe daří organismům, které jsou vázány právě na vodu. Mnoho z nich je dnes intenzivně chráněno a celá oblast je proto z hlediska ochrany velice cenná.

Roste zde mnoho desítek druhů rostlin, osmnáct z toho je zvláště chráněno. Je to například suchopýr štíhlý, rosnatka okrouhlolistá, pryskyřník velký a mnoho dalších. Žijí tu desítky druhů ptáků, obratlovců, plazů a obojživelníků.

Pokud se vyzbrojíte trpělivostí a dobrým dalekohledem, možná se před vámi objeví ledňáček říční, skorec vodní nebo rak říční, škeble rybničná nebo čolek horský.