Skočit na obsah

Trosky a okolí


Zřícenina hradu Trosky

Rezervujte ubytování na tel.:
+420 412 554 286
Rezervace ubytování online.

Přírodní rezervace

Přírodní památky

Zajímavosti

Tipy

Víte že…

Víte, že moravská propast Macocha prý získala jméno podle macechy, která sem shodila své nevlastní dítě? To se jako zázrakem zachránilo, naopak zlá žena nalezla v propasti smrt.
Mlýny na Žehrovce

Mlýny na ŽehrovceVýstavba mlýnů na Žehrovce byla logickým krokem k hospodářskému využití této lokality. Žehrovka je nenápadný potok, který na svém toku hostí celou soustavu rybníků. Na jejich hrázích a okolí bylo postupně vystavěno 8 mlýnů. Žehrov, Vysoké kolo, Podvyskeřský mlýn, Podbabský mlýn, Pleskotský mlýn, Nebákov - Vlkův mlýn, Podsemín a Dolní mlýn.

Nejstarším a zřejmě nejkrásnější z nich je mlýn Nebákov, jeho historie se datuje do 15. století. Mlýn je přimknutý ke skále a je v něm osazená funkční turbína. Jeho dnešní podoba je z první poloviny 18. století. Ve skalním výklenku, při cestě k Troskám, můžete vidět sošku sv. Jana Nepomuckého z roku 1740. Dalších ze staveb na Žehrovce je Podsemínský mlýn. Okolí toho místa, konkrétně cesta s kamenným mostkem, posloužilo jako exteriéry v českém filmu Jak dostat tatínka do polepšovny.

Mlýny na ŽehrovcePleskotský mlýn byl založen roku 1754 mlynářem Tomášem Roudným. Podvyskeřský mlýn stojí asi 200m po modré turistické značce směrem k Vyskeři. Postaven byl někdy v polovině 16. století, zřejmě na místě staršího dřevěného mlýna. Velkého rozkvětu se dočkal počátkem první světové války. Šikovným hospodářem tu tehdy byl Josef Bukvic z Michovky. Stavení a mlýn zmodernizoval, zřídil tu pilu, vodovod a zavedl výrobu elektřiny, kterou dodával i vyskeřskému hostinci. V roce 1943 vyměnil stará mlýnská kola za moderní Francisovu turbínu. K úřednímu zastavení provozu došlo roku 1951.

Cesta po mlýnech na Žehrovce je celkem nenáročným výletem. Údolí Žehrovky a Jordánky se svými rybníky a mlýny dokládá způsob šetrného koexistování s krajinou. Dnes je toto místo především technickou památkou a rekreační oblastí.