Skočit na obsah

Trosky a okolí


Zřícenina hradu Trosky

Rezervujte ubytování na tel.:
+420 412 554 286
Rezervace ubytování online.

Přírodní rezervace

Přírodní památky

Zajímavosti

Tipy

Víte že…

Víte, že kostel svatého Štěpána v Kouřimi má samostatnou zvonici, v níž zvony visí vzhůru nohama? Do pohybu se uvádějí šlapáním na pedály.
Přírodní památka Borecké skály

Výměra: 29,5ha
Ustanoveno:
1985
Nadmořská výška: 280 – 360m.n.m.

Borecké skály Přírodní památka Borecké skály se nachází severovýchodně od vlakové zastávky Borek pod Troskami. Odtud také vychází modře značená turistická značka vedoucí do Rovenska pod Troskami. Tato cesta prochází skalami v jižní části přírodní památky.

Předmětem ochrany jsou zde skály s podrostem reliktního boru starého asi 120 let. Menší skalní město na výšině Bor (360m n. m.) je izolováno od rozsáhlejších skalních masivů Hruboskalska a Prachovských skal. To přináší možnost vychutnat si atmosféru pískovcových kvádrů ve větším soukromí. Povětrnostní vlivy a zvětrávací procesy během času vytvořily z pískovce zajímavé tvary. Borecké skály Možná i proto je místo označováno Pohádkovým lesem. Na skalách jsou vybudované vyhlídky, ze kterých je údajně nejkrásnější pohled na siluetu zříceniny hradu Trosky.

Borové lesy s písečnou půdou jsou chudší, z rostlin převažuje borůvka černá, brusinka obecná a vřes obecný. Tiché a poklidné místo je hnízdištěm poštolky obecné a vzácného krkavce velkého.

Každým rokem v květnu zde probíhá akce Pohádkový les – putování krásnou přírodou Boreckých skal proměněných v říši pohádek.