Skočit na obsah

Trosky a okolí


Zřícenina hradu Trosky

Rezervujte ubytování na tel.:
+420 412 554 286
Rezervace ubytování online.

Přírodní rezervace

Přírodní památky

Zajímavosti

Tipy

Víte že…

Víte, že Pravčická brána v Českém Švýcarsku je největším skalním mostem v Evropě? Krom restaurace ve výletním zámečku Sokolí hnízdo je tu mnoho vyhlídek, z nichž je krásný rozhled do kraje.
Přírodní rezervace Apolena

Výměra: 18,42ha
Ustanoveno: 1998
Nadmořská výška: 340 - 390m.n.m.

Přírodní rezervace Apolena Přírodní rezervace Apolena se nachází půl kilometru východně od obce Troskovice. Hlavní zájem ochrany je zde skalní masiv a samostatné věže z měkčího pískovce. Mezi skalami leží i puklinová jeskyně Sklepy, nejrozsáhlejší v CHKO Český ráj, která je zimovištěm netopýrů.

Skály jsou tvořeny měkkým pískovcem, který špatně odolává povětrnostním vlivům. Slabá nevýživná půda, nedostatek vody a teplotní výkyvy neumožňují druhovou rozmanitost květin Přírodní rezervace Apolenav podrostu borových a bukových lesů. Místo je ale vhodným hnízdištěm skalních druhů ptáků, jako je poštolka obecná, výr velký, či kavka obecná. V jeskyni Sklepy potom zimuje jedenáct druhů netopýrů. Například netopýr černý, vrápenec malý, netopýr vodní, sklepnice obecná.

Na skalních stěnách a věžích jsou značené lezecké cesty, ale z důvodu nekvalitního pískovce není oblast v tomto směru využívána.